dpdpickup

Jakie wyposażenie jest niezbędne w masarni lub innym biznesie działającym w branży przemysłu mięsnego?

wyposażenie masarni

Nasz kraj znajduje się w czołówce państw europejskich, w których spożywa się najwięcej mięsa – nie dziwi więc, że działa tu wiele zakładów zajmujących się jego produkcją. Branża przetwórstwa mięsnego należy do najlepiej rozwiniętych gałęzi przemysłu w Polsce. Masarnie, a także podobne przedsiębiorstwa muszą przestrzegać wielu przepisów (głównie w kwestiach sanitarnych, jak również dotyczących bezpieczeństwa), a ich pracownicy – dysponować odpowiednim sprzętem oraz akcesoriami. Czym powinny cechować się elementy tego wyposażenia i które z nich są niezbędne w zakładach przetwórstwa mięsnego?

Czym powinno cechować się wyposażenie masarni lub podobnego zakładu przetwórstwa mięsnego?

Urządzenia stosowane w masarni lub podobnym przedsiębiorstwie powinny być przede wszystkim funkcjonalne, a także charakteryzować się możliwością długiej albo ciągłej pracy. Istotne znaczenie mają też trwałość i wytrzymałość, gdyż sprzęty oraz akcesoria stosowane w zakładach przetwórstwa mięs muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak również różne substancje (np. krew czy tłuszcz). Ponadto stosowane w przemyśle mięsnym wyposażenie musi być łatwe do wyczyszczenia – w innym przypadku mogłoby stać się nośnikiem szkodliwych dla zdrowia czynników biologicznych (m.in. bakterii, wirusów, alergenów).

Sprzęt oraz akcesoria – wyposażenie stosowane w branży przemysłu mięsnego

W przypadku zakładów, w których znajdują się również ubojnie, niezbędne są urządzenia umożliwiające humanitarne ogłuszenie zwierzęcia przed ubojem. W późniejszych etapach prac konieczne jest stosowanie specjalistycznych noży – przystosowanych m.in. do oddzielania mięsa od kości czy porcjowanie odciętych kawałków. W bardziej zautomatyzowanych przedsiębiorstwach stosowane są maszyny takie jak skórowaczki (służące do skórowania) oraz nastrzykiwarki (usprawniające proces peklowania).

Ponadto pracownicy masarni muszą też używać odzieży ochronnej – przede wszystkim fartuchów i rękawic. Elementy te zapobiegają bezpośredniemu kontaktowi skóry masarza (albo rzeźnika) z surowym mięsem bądź krwią. Niezbędne są również urządzenia pomocnicze umożliwiające transport przetworzonych materiałów oraz kontenerów zawierających gotowe produkty – np. wózek do farszu czy przeznaczony na pojemniki euro wypełnione szynkami, kiełbasami lub podobnymi wyrobami.

Przy wybieraniu wyposażenia do masarni albo innego zakładu przetwórstwa mięsnego warto postawić na certyfikowane sprzęty, a także akcesoria od sprawdzonych producentów. Dzięki takiemu podejściu można mieć pewność, że wyposaża się swoje przedsiębiorstwo w produkty wysokiej jakości, charakteryzujące się niezawodnością i trwałością.

Artykuł sponsorowany

  

Spodobał Ci się nasz wpis? Podziel się nim ze znajomymi!