dpdpickup

„Najlepiej spożyć przed” i „należy spożyć do” – co oznaczają te określenia?

Informacje na produkcie „Najlepiej spożyć przed” i „Należy spożyć do”

Określenia „najlepiej spożyć przed” i „należy spożyć do” wydają się być bardzo podobne. Dlatego wiele osób je ze sobą myli. Jest to błąd, ponieważ oznaczają one zupełnie coś innego. Na co zatem wskazują owe sformułowania na etykietach? I czym się od siebie różnią? Przeczytaj ten artykuł, a znajdziesz odpowiedź!

„Najlepiej spożyć przed” – co to oznacza?

Określenie „najlepiej spożyć przed” lub „najlepiej spożyć przed końcem” oznacza, że dany produkt będzie się nadawał do spożycia po upływie umieszczonej na opakowaniu daty. Może się zmienić jednak jego kolor czy konsystencja. Nieznacznym zmianom mogą ulec także jego walory smakowe oraz zapachowe. Takie produkty nie są jednak groźne dla zdrowia. Na jakich artykułach spożywczych można znaleźć takie określenie? Przede wszystkim na takich, jak:

  • mąki,
  • kasze,Co zatem zrobić, gdy po przekroczeniu terminu pojawił się np. na czekoladzie biały osad? Z pewnością trzeba jej wyrzucać do kosza. Jak się okazuje, jest to tłuszcz, który wytrąca się z czekolady, jeśli ta długo leży w miejscu, w którym panuje stosunkowo wysoka temperatura. Taka czekolada wciąż nadaje się do spożycia. Jeżeli jednak na osadzie znajdują się białe włoski, co wskazuje bezpośrednio na pleśń, to oczywiście takiej czekolady należy się pozbyć. Przed upływem terminu produkty omawianego typu mają najwyższą jakość, z czasem jednak się ona obniża.
  • ryż,
  • makaron,
  • cukier,
  • sól,
  • herbata,
  • kawa,
  • wybrane słodycze,
  • mrożonki,
  • niektóre przyprawy,
  • oleje,
  • miody,
  • konserwy (mięsne i rybne),
  • wysokoprocentowe alkohole.

Co zatem zrobić, gdy po przekroczeniu terminu pojawił się np. na czekoladzie biały osad? Nie trzeba jej wyrzucać do kosza. Jak się okazuje, jest to tłuszcz, który wytrąca się z czekolady, jeśli ta długo leży w miejscu, w którym panuje stosunkowo wysoka temperatura. Taka czekolada wciąż nadaje się do spożycia. Jeżeli jednak na osadzie znajdują się białe włoski, co wskazuje bezpośrednio na pleśń, to oczywiście takiej czekolady należy się pozbyć. Przed upływem terminu produkty omawianego typu mają najwyższą jakość, z czasem jednak się ona obniża.

Należy spożyć do

„Należy spożyć do” – co to oznacza?

Określenie „należy spożyć do” pojawia się na żywności o krótkim terminie ważności, a więc np. na takich pokarmach, jak:

  • nabiał (za wyjątkiem serów żółtych),
  • soki niepasteryzowane,
  • mięso,
  • ryby,
  • wyroby garmażeryjne,
  • ciasta,
  • potrawy gotowe.

W takich pokarmach znajduje się co najwyżej niewielka ilość konserwantów. Są one zatem nietrwałe i łatwo się psują pod względem mikrobiologicznym. Co więcej, takie produkty po upływie podanego terminu nie nadają się już do spożycia. Najpóźniej można je zjeść w dniu, który został uwzględniony na opakowaniu. Po upływie tej daty może dojść do poważnego uszczerbku na zdrowiu. Oznacza to przede wszystkim groźne zatrucia pokarmowe, ale też wymioty czy biegunki. Im bardziej jest dany termin przekroczony, tym gorsze mogą być skutki spożycia danego pokarmu.

Czasami na etykietach, przy omawianym przez nas określeniu, zawarte są również informacje, jak taką żywność przechowywać. Przykładowo, jeśli jest napisane, że produkt należy przechowywać po otwarciu przez 2 dni, to nie należy przekraczać tej daty spożycia – w przeciwnym razie może dojść do wspomnianych zatruć.

Należy spożyć do

Co robić, aby żywność się szybko nie psuła?

Jeśli zależy Ci, aby żywność się nie psuła, warto pamiętać o kilku wskazówkach. Przykładowo, puszek oraz suchych produktów nie należy kłaść blisko piekarnika – wysoka temperatura niezbyt dobrze wpływa na tego typu artykuły spożywcze. Jeśli już mówimy o żywności w puszce, najlepiej przechowywać ją w temperaturze pokojowej, w suchym i zaciemnionym miejscu.

Pieczarki i inne grzyby najlepiej przechowywać w lodówce, w papierowym opakowaniu – w plastiku szybciej ulegają one procesom gnicia (wynika to z tego, że opakowania tego typu nie przepuszczają wilgoci). Jeśli chodzi o pomidory, również niewskazane jest ich magazynowanie w plastiku. Chleb z kolei najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej, ale nie należy go pozostawiać bez przykrycia. W ten sposób ograniczona zostaje cyrkulacja powietrza, która negatywnie wpływa na świeżość pieczywa.

Do przechowywania niemal każdego rodzaju żywności przydadzą się także pudełka próżniowe, wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego. Świeże owoce i warzywa można w nich przechowywać często więcej niż kilkanaście dni. Aby żywność się nie psuła, warto ją również mrozić. Jak robić to w odpowiedni sposób?  Z pomocą przyjdzie technologia schładzania szokowego. Przed zamrożeniem warzyw czy owoców najlepiej je wcześniej umyć, osuszyć na papierowym ręczniku, podzielić na porcje, a następnie umieścić w pojemnikach lub workach strunowych. Kalafior czy brokuły można wcześniej dodatkowo zblanszować.

A co z serami? Z pewnością należy unikać ich mrożenia, ponieważ tracą w takich okolicznościach swój smak i aromat. Zdecydowanie najlepiej umieszczać je w lodówce, w dolnej szufladzie, chyba że są one bardzo świeże – wówczas warto zdecydować się na półkę górną. Przy przechowywaniu jaj należy pamiętać że: Jaja należy oddzielić od żywności i przechowywać w temperaturze 4-5°C w szafach chłodniczych lub lodówkach, nie wolno ich trzymać z potrawami gotowymi. Jaja nienaświetlone należy umieścić w osobnym pomieszczeniu przeznaczonym do obróbki warzyw i owoców.

Warto znać różnicę między omawianymi określeniami, choćby ze względu na bezpieczeństwo swoje i swoich Gości. Dzięki temu istnieje mniejsza szansa na to, że dojdzie do jakiegokolwiek zatrucia. Przy okazji dobrze jest pamiętać, jak należy przechowywać określone produkty, aby wolniej się psuły. Powyższe wskazówki to jednak dopiero początek długiej listy wskazówek, które warto mieć na uwadze.

Portal gastronomiczny GastroWiedza.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie zabronione.